Tychy: Znana polska aktorka wystąpi w sklepowej witrynie. Pierwszy taki performance w Polsce! Opublikowano 31 maja 2021
W Gemini Park Tychy odbędzie się premierowy pokaz przedstawienia-performance o izolacji w dobie pandemii. W rolach głównych wystąpi Kamilla Baar, aktorka znana m.in. z filmów „Vinci”, „Kamerdyner” czy „Służby specjalne”. Nietypowa będzie scena przedstawienia. Aktorka zagra w sklepowej witrynie, oddzielona od widowni grubym, hartowanym szkłem. Za produkcję przedstawienia odpowiada Teatr Mały w Tychach.
Sztuka wysoka przenosi się do galerii handlowych. W tym przypadku dosłownie i to aż na 7 godzin. Już 5 czerwca br. w godz. od 13 do godz. 20 w Gemini Park Tychy zrealizowane zostanie przedstawienie – performance „Zapiski z zamknięcia / sztuka handlu-handel sztuką” z Kamillą Baar w roli głównej.
 
Twórcy – Kamilla Baar i Paweł Drzewiecki, Dyrektor Teatru Małego w Tychach - podejmą się w nim pierwszej w dobie pandemii próby teatralnej ilustracji zjawiska społecznej izolacji spowodowanej COVID-19. Występując w witrynie sklepowej Kamilla Baar wcieli się w postać aktorki odbywającej kwarantannę.
 
Miejsce lokalizacji przedstawienia nie jest przypadkowe. Jego akcja rozgrywa się bowiem w galerii handlowej. 
 
Jak zapowiadają pomysłodawcy performance, w trakcie przedstawienia artystycznej rewizji zostanie poddany temat handlu, w tym elementów, które do niego przynależą - ceny i wartości, w tym życia ludzkiego, miłości czy młodości. 
 
- To będzie pierwszy tego typu artystyczny i teatralny komentarz do pandemicznych czasów, z jakim zmierzą się widzowie. To również pierwszy w Polsce performance, który rozgrywa się w sklepowej witrynie, która jednocześnie staje się tutaj nietypową sceną, idealnie współgrającą z treścią całego przedstawienia – mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy.
 
- Grube szkło, olbrzymiej, pustej sklepowej witryny, oddzielające aktorkę, będzie miało na celu spotęgować poczucie oddzielenia się od świata. Stojący za nią widzowie, będą mogli natomiast przyglądać się akcji i przemyśleniom bohaterki związanych z odosobnieniem w dobie pandemii – dodaje.
 
Cały performance zostanie zbudowany z sześciu odsłon, prezentowanych w określonych godzinach. Zakończy go natomiast post scriptum. To bazować będzie na utworach z kanonu polskiej i światowej literatury, w tym m.in. „Dziewczynki z zapałkami” Hansa Christiana Andersena, „Sklepów cynamonowych” Bruno Schulza, „Estcher” Stefana Chwina, „Poskromienia złośnicy” Wiliama Szekspira, „Dziwki z OHIO” Hanocha Levina czy „Idioty” Fiodora Dostojewskiego.
 
 - Na widzów czeka prawdziwa teatralna uczta. Tym większa, że przedstawienie pokazywane będzie po raz pierwszy. Sam temat również jest aktualny i zapewne bliski wielu osobom. Nietypowa jest natomiast formuła spektaklu, niezwykle oryginalna, świeża, a przede wszystkim odważna. Prawdziwy teatr zawitał bowiem w przestrzeń, która do tej pory z teatrem niezbyt się kojarzyła – mówi Zawodzińska.
 
ZAPISKI Z ZAMKNIĘCIA / sztuka handlu-handel sztuką
5 czerwca 2021, godz. 13-20, Wstęp wolny
Wydarzenie będzie na żywo transmitowane na kanale YouTube Teatru Małego w określonych godzinach.
 
źródło: Gemini Park Tychy, Gemini Holding, Guarana PR
Przypisane branże