W Tychach pokażą 50 lat historii hokeja. Pierwsza taka wystawa w Polsce!
Opublikowano 25 września 2019
Historia 50-ciu lat hokeja w Tychach zostanie pokazana na unikalnej wystawie, która już 28 września zostanie otwarta w Gemini Park Tychy. Będzie to pierwsza próba podsumowania pół wieku tej dyscypliny sportu w mieście. Wśród eksponatów znajdą się m.in. trofea oraz dotąd niepublikowane zdjęcia pochodzące z prywatnych archiwów sportowców. Jest to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Miejskiego w Tychach oraz Gemini Park.
Po raz pierwszy na jednej wystawie
Tychy mogą być dumne z hokeja i swoich hokeistów. O tym jak bardzo, będzie można przekonać się już 28 września. Tego dnia w Gemini Park Tychy otwarta zostanie wielka wystawa pt. „Historia Mistrzów. 50 lat ligowego hokeja w Tychach (1969-2019)”. Zgromadzone zostały na niej pamiątki GKS Tychy oraz Wolves Tychy, w tym m.in. archiwalne zdjęcia zawodników, zwycięskie trofea, koszulki, krążki, a nawet wycinki ze starych gazet pokazujące ich sukcesy.
Na wystawie, nie zabraknie także opowieści o budowie Stadionu Zimowego projektu Marka Dziekońskiego oraz powstaniu pierwszego sztucznego lodowiska w mieście. Sama wystawa przypomni największe sukcesy tyskiego hokeja oraz sylwetki sportowców, w tym m.in. Mariusza Czerkawskiego, Krzysztofa Oliwy czy Henryka Grutha.
- To wystawa, która daje nie tylko wgląd w historię hokeja w Tychach, ale pozwala także zajrzeć za kulisy sukcesu sportowców. Wiele ze zgromadzonych na niej eksponatów po raz pierwszy ujrzy światło dzienne, tym bardziej, że Muzeum Miejskiemu udało się dotrzeć do prywatnych archiwów m.in. Rudolfa Justa, Jana Brody, Henryka Madaja czy Krystyny Oliwy, a także Polskiej Agencji Prasowej i Wolves Tychy - wylicza Aleksandra Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy.
Jak podkreśla Piotr Zawada, kurator z Muzeum Miejskiego w Tychach, wystawa jest najważniejszym wydarzeniem roku jubileuszu ligowego hokeja w mieście. Powód? - Pokazuje hokej jako atrakcyjny sport, ale i jako pasję, która pozwoliła mu przetrwać najtrudniejsze lata. W ostatnich latach Tychy stały się hokejową potęgą, ale przecież do swojej obecnej pozycji klub dochodził przez wiele lat. W ciągu 50 lat nie brakowało okresów zwątpienia, wydawało się nawet, że hokeja w mieście już nie będzie. To pierwsze takie podsumowanie tego wszystkiego, co w tyskim hokeju przez te wszystkie lata było godne uwagi - mówi.
5 stref na 50 lat
Ekspozycja, która od 28 września do 30 listopada prezentowana będzie w galerii handlowej podzielona zostanie na kilka stref tematycznych. W pierwszej strefie zwiedzający będą mogli zapoznać się z największymi sukcesami hokeistów. Wśród eksponatów znajdą się m.in. zdjęcia drużyn Wolves Tychy oraz GKS Tychy oraz ich trofea. Będzie można także zrobić sobie zdjęcie na tle fotografii zawodników.
Druga strefa, wzorowana na sportowej szatni, wypełniona zostanie z kolei historycznymi zdjęciami, często sięgającymi początków hokeja w Tychach, czyli 1969 roku. O sukcesie zaś opowiadać będą nagłówki z archiwalnych numerów gazet, które specjalnie na tę wystawę zebrano z kilkunastu tytułów. Trzecia strefa to ciąg dalszy opowieści o początkach hokeja. Będzie można tutaj zobaczyć chociażby historyczne zdjęcia z budowy Stadionu Zimowego. Ekspozycja pokaże drogę od pierwszego sztucznego lodowiska do tego kultowego już miejsca. Cała strefa wzorowana będzie na szatni hokeistów.
W czwartej strefie z kolei pojawią się kolejne nagłówki gazet i przedruki artykułów, jak również historyczne eksponaty, w tym krążki hokejowe, proporczyki oraz zdjęcia pochodzące z prywatnych archiwów zawodników oraz zbiorów muzealnych. Najbardziej rozbudowana i interaktywna będzie strefa piąta. Będzie można w niej m.in. przymierzyć strój hokeisty, a także poznać historię… masek bramkarzy i samych bramkarzy. Do strefy tej przeniesione zostaną też elementy znane z boiska.
Skąd pomysł na taką formułę? - Od początku mieliśmy w głowach, że adresatami wystawy będą nie tylko kibice hokeja, ale i ludzie, którzy z tematyką hokeja, a może i sportu w ogóle, zetkną się po raz pierwszy przy okazji zakupów w galerii handlowej. Dlatego na wystawie pokazujemy na przykład, jak ważną postacią jest w hokeju bramkarz, z czego składa się bramkarski ekwipunek, jak przebiegała ewolucja hokejowych masek, które chronią twarz bramkarza - wylicza Piotr Zawada.
Także Aleksandra Zawodzińska zwraca uwagę na niezwykłość zaproponowanej formuły. - Wystawa jest niezwykła z kilku względów. Po pierwsze, przybliża historię sportu, zawodników oraz ich zwycięstw. Po drugie, zachęca do interakcji, bo w każdej ze stref można robić sobie zdjęcia z eksponatami. Zależało nam na tym, aby była to ekspozycja nie tylko do oglądania, ale także do dotykania, a przez to skłaniająca do lepszego poznania drużyn, sportowców i ich osiągnięć. Po trzecie w końcu, jest to bardzo ciekawy projekt i jedna z niewielu prób aranżacji wystawy, bądź co bądź, muzealnej, w tak odmiennych wnętrzach – jakimi są pasaże centrum handlowego - mówi.
Za projekt i aranżację wystawy odpowiada Katarzyna Jendrośka-Goik z Digidamy oraz Blank Studio (Aleksandra Krupa, Bartłomiej Witański, Justyna Batko). To ostatnie znane jest chociażby z systemów informacji wizualnych dla Nikiszowca oraz Muzeum Śląskiego. Kuratorem wystawy jest Piotr Zawadzki z Muzeum Miejskiego w Tychach. Partnerami wystawy są: Tyski Sport SA oraz Polski Związek Hokeja na Lodzie.
Wystawę można oglądać do 30 listopada 2019 w godzinach otwarcia centrum handlowego. Wstęp wolny.
źródło: Gemini Park Tychy, Gemini Holding, Guarana PR
***
Gemini Park to jedna z najnowocześniejszych galerii handlowych w Polsce i pierwsza tak duża w Tychach. Na powierzchni 36,6 tys. m kw. ma znaleźć się docelowo 130 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Obiekt położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie uczęszczanej trasy DK1, łączącej m.in. Śląsk z Podbeskidziem, zaledwie 3,5 km od ścisłego centrum miasta. W gronie najemców galerii znajdują się m.in: H&M, TK Maxx, Reserved, Vistula, Wólczanka, Bytom, Cropp, Mohito, Sinsay, House, Kubenz, Quiosque, Big Star, Lavard, Diverse, Medicine, Monnari, Pako Lorente, Szachownica, Calzedonia, Gatta, Orsay, Lee/Wrangler/Levi’s, Apart, W.Kruk, By Dziubeka, Swiss, Time Trend, Yes, CCC, Deichmann, Ochnik, Ryłko, Wittchen, Wojas, Komfort, Komfort Łazienki, Jysk, Home&You, Pepco, Homla, Douglas, Endorphine, Hebe, Inglot, Rossmann, Vision Express, Yves Rocher, Ziaja, Empik, Kolporter, Świat Książki, Smyk, Coccodrillo. Usługi w Gemini Park to aż 25 punktów, m.in. Fabryka Formy, salony Orange, T-Mobile, Play, Plus, Poczta Polska, Maxi ZOO, Tauron, Itaka, Rainbow Tours czy E-Smoking World. Operatorem spożywczym galerii jest Biedronka. W centrum handlowym znajduje się także 10 restauracji i kawiarni, w tym KFC, McDonald's, City Kebab, Czas na Herbatę, Grycan, Lodomania, Olimp, Companieros i Thai Express. Centrum handlowe nagrodzone The European Property Awards 2018 oraz CEE Retail Awards w kategorii Retail Project-medium.
Zdjęcia do pobrania
Przypisane branże